Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży nieruchomości

Zazwyczaj średni czas sprzedaży mieszkania na wolnym rynku to 3-6 miesięcy, jednak niektóre nieruchomości sprzedają się znacznie dłużej – nawet latami. Dlaczego tak się dzieje?

W procesie sprzedaży często popełniane są błędy, które wypływają bezpośrednio na zainteresowanie ofertą przez potencjalnych nabywców.

Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży spowodowane są przywiązaniem do nieruchomości i dużymi emocjami. Ma to znaczący wpływ na to czy transakcja będzie szybka, bezpieczna i przede wszystkim korzystna.

1. Nieadekwatna wycena nieruchomości. Nieruchomość zostaje wystawiona w zbyt wysokiej cenie, przez co już na początku jest pomijana przez osoby realnie zainteresowane nabyciem nieruchomości o wskazanych parametrach.

Prawidłowa wycena mieszkania, w dużej mierze wpływa na szybkość transakcji. Zdarza się, że przez nieznajomość sytuacji rynkowej, właściciele wystawiają ofertę sprzedaży nieruchomości ze zbyt niską ceną, przez co tracą swój zysk. Jednak znacznie częściej, kierowani emocjonalnym podejściem i przywiązaniem do sprzedawanego lokalu, mamy tendencje do zawyżania ceny mieszkania. Zbyt wysoka cena mieszkania potrafi skutecznie odstraszyć klientów i sprawia, że mieszkanie sprzedaje się dużo wolniej. Efektem wystawienia nieruchomości ze zbyt wysoką ceną jest reakcja rynkowa, w wyniku której zamiast naszego mieszkania, sprzedadzą się nieruchomości konkurencyjne o niższej cenie. Cena za jaką wydaje Ci się, że sprzedasz nieruchomość wyznaczasz na podstawie ofert na portalach internetowych? Jak prawidłowo wycenić mieszkanie? Aby upewnić się, co do prawidłowości samodzielnej wyceny mieszkania

warto sprawdzić fachową wycenę przygotowaną przez kompetentnych pracowników branży nieruchomości – oferujemy Państwu bezpłatną wycenę nieruchomości.

2. Kolejnym problemem jest brak czasu dla zainteresowanych ofertą

Podejmując decyzję o sprzedaży nieruchomości, musimy liczyć się z odzewem zainteresowanych osób, a brak dostępności czasowej sprzedającego to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli w procesie sprzedaży. Poza sprzedażą nieruchomości, mamy swoje życie prywatne, pracę, obowiązki i zajęcia, to oczywiste. Czasami trudno znaleźć czas na odebranie telefonu, czy odpisanie na maila, nie mówiąc już o prezentacji lokalu – zadanie sprzedaży nieruchomości nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Brak kontaktu, czy zbyt późny kontakt z zainteresowanymi skutkuje odrzuceniem lub pominięciem oferty. Aby tego uniknąć, warto w ogłoszeniu doprecyzować informacje dotyczące sposobu oraz dogodnych godzin kontaktu. 

3. Nieudane negocjacje

Brak możliwości negocjacji lub nieumiejętnie prowadzone negocjacje, potrafią skutecznie zniechęcić kupujących, a większość z nich liczy na jakikolwiek upust ceny sprzedaży. Błędy popełniane przez właściciela przy negocjacjach to np. brak solidnych faktów na uargumentowanie ceny,  obstawanie przy swoim bez przyjmowania argumentów strony kupującej czy zbytnia emocjonalność. Przy niewłaściwych negocjacjach nietrudno o konflikt, przez co nawet zdecydowany klient – może zrezygnować. Do negocjacji należy podchodzić ze spokojem i  nie traktować kupującego jako przeciwnika. Nawet niewielka obniżka ceny, może usatysfakcjonować zainteresowanego. 

4. Nieprawidłowo przygotowana oferta sprzedaży

W przypadku nieruchomości, także niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie czyli odbiór prezentowanej oferty, który ma ogromny wpływ na zainteresowanie potencjalnych nabywców. Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży, dotyczące oferty to: zbyt mała ilość informacji i zdjęć, słaba jakość zdjęć (ciemne, niewyraźne), zagracone mieszkanie. Zdjęcia słabej jakości, nieodpowiednia perspektywa, bałagan w tle czy też zbyt duża ilość dekoracji wpływają bardzo niekorzystnie na odbiór oferty. W internecie nie brakuje ofert sprzedaży z dołączonym  jednym zdjęciem mieszkania, lub dwu linijkowym tekstem skłaniającym do kontaktu w celu uzyskania większej ilości informacji. Taka oferta, sprawia wrażenie podejrzanej i budzącej wątpliwości, a już z pewnością nie nakłoni do kontaktu. Aby zainteresować kupujących, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, wysprzątać i pozbyć się z pomieszczeń przedmiotów osobistych, pokazać atuty nieruchomości, przygotować wyczerpujący tekst – im więcej informacji, tym lepiej.

5. Brak przygotowanej i właściwie opracowanej strategii sprzedaży. Właściciel po prostu publikuje ofertę na portalu internetowym i czeka.

W dzisiejszych czasach posiadamy o wiele więcej możliwości oraz kanałów sprzedażowych. Ważne są nie tylko portale internetowe, ale także media społecznościowe, sieć kontaktów, system wymiany ofert pomiędzy pośrednikami a także rosnąca na popularności sprzedaż nieruchomości w systemie off market. Właściwie opracowana i indywidulanie dobrana strategia sprzedaży pozwala na przeprowadzenie szybkiej i skutecznej transakcji. Dzięki niej można uniknąć wielu niepotrzebnych i bezsensownych spotkań i prezentacji. Dzięki opracowaniu odpowiedniej strategii jesteśmy w stanie dotrzeć tylko do realnie zainteresowanych odbiorców.

6. Współpraca z kilkoma lub nawet kilkunastoma agentami na zasadach umów otwartych.

Powielanie ogłoszeń dotyczących naszej nieruchomości na portalach internetowych często z innymi zdjęciami, ceną czy nawet znaczącymi błędami w opisie dot. np. piętra czy też roku budowy budynku, wpływa bardzo niekorzystanie na wiarygodność ogłoszenia a tym samym na samego sprzedającego. Najbardziej miarodajne i korzystne jest jedno spójne, dopracowane ogłoszenie, zawierające sprawdzone i prawdziwe informacje. Profesjonalne i prawidłowo wykonane zdjęcia oraz kontakt do jednej osoby odpowiedzialnej za treść ogłoszenia, prezentacje oraz udzielanie informacji ma ogromny wpływ na cały proces związany ze sprzedażą.

marcin