We wrześniu 2023 roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Warszawie osiągnęła – 16 tysięcy złotych – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Największe wzrosty dotyczą cen mieszkań na rynku pierwotnym. Najtańsze mieszkania szybko znikają z rynku a deweloperzy wciąż podnoszą ceny tych, które zostały.
„Aby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych. Wygląda na to, że w większości największych polskich metropolii wrzesień nie przyniósł odwrócenia trendu cenowego. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie i Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła o kolejne 2 proc.” – czytamy w analizie RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.
Warszawa wciąż pozostaje na miejscu lidera jeśli chodzi o najdroższe mieszkania w całej Polsce.
Są jednak jeszcze takie miejsca w stolicy gdzie ceny mieszkań nie są aż tak wysokie. To w tych lokalizacjach mieszkania kosztują obecnie najmniej, w przeliczeniu za metr kwadratowy mieszkania. Według aktualnych ofert można stwierdzić, że minimalna kwota, jaką trzeba wydać na metr kwadratowy nieruchomości jeszcze w dwóch dzielnicach nie przekracza 10 tysięcy za metra kwadratowy. Gdzie zatem kupimy mieszkanie najtaniej?
Analitycy z SonarHome przygotowali ranking warszawskich dzielnic oparty o ceny nieruchomości – w przeliczeniu na metr kwadratowy. Wiemy, gdzie jeszcze da się w stolicy kupić mieszkanie za mniej niż 10 tysięcy metrów kwadratowych. Choć jest to już rzadkość, a średnia cena poniżej tej bariery występuje już tylko w dwóch dzielnicach to nadal możliwe. Chodzi o Rembertów i Warszawa-Wesoła. Co ciekawe jest też ogromna różnica między najtańszą i najdroższą dzielnicą w Warszawie. Tą drugą jest zdecydowanie Śródmieście. Cena 1 m² mieszkania wynosi tutaj 18 930 zł. A która jest najtańsza? Sprawdźcie.
Szacowana cena za m² dla Warszawy od początku roku wzrosła o 16.21%. Średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży to 79 dni. W bieżącym miesiącu liczba dostępnych ofert nieruchomości na rynku spadła o 7.08% w stosunku do poprzedniego miesiąca – wskazują analitycy z SonarHome.